Workshopy Transformácia

Projekt Transformácia je séria performatívnych workshopov, ktoré realizuje Pustovňa pre umenie. V roku 2024 pripravuje dva – Pomalosť s Róbertom Suchým a Ritournelle s Anaïs Héraud-Louisadat a Till Baumannom.

Workshop Pomalosť s Róbertom Suchým
31.8.-1.9.2024

Koľko pohybu je pri performancii skutočne potrebného?
Workshop postavený na skúsenostiach s technikami a filozofiou butó, mindfulness meditáciou, tanečnou improvizáciou a pohybovým herectvom.

Pomalý pohyb nám pomáha spojiť sa s naším telom a otvára dvere kreativite zvnútra. Odhaľuje naše skutočné ja a naše tendencie ostávania s príjemnými pocitmi a vyhýbanie sa tým nepríjemným. Workshop odkryje tieto tendencie a pomôže kultivovať vnímavosť. Vnímavosť nie ako posudzovanie, ani ako analytické pozorovanie, ale ako akceptovanie tela také, aké je v tomto momente. Akceptovanie tela so všetkými pocitmi (príjemnými/ nepríjemnými, ľahkými/ ťažkými ale i neutrálnymi). Účastníci workshopu sú pozvaní ponoriť sa do seba samého, aby objavili zdroj inšpirácie. Na začiatku workshopu sa budeme učiť spomaliť rôznymi improvizačnými cvičeniami a meditačnými technikami. Spomalením času sa ponoríme do vlastného vnútra, aby sme zistili, v akom stave v tom momente sa naše telo nachádza a čo sú naše tendencie, ktoré v našom pohybe uprednostňujeme. Keď viac spoznáme seba, budeme pokračovať statickým pozorovaním okolitého prostredia, jeho formy, pohybu (opäť bez toho, aby sme mu pridávali nejaké prívlastky). Tak, ako sme zahrnuli seba a každý svoj pohyb bez odsudzovania, tak zahrnieme aj prostredie do našej tvorby/ improvizácie. Neskôr po spoznaní seba a okolia a vnímaní prítomného momentu môžeme vytvárať krátke individuálne performancie. Účastníci budú povzbudzovaní k tomu, aby spomalili, nezdržiavali sa iba v príjemných pocitoch, ale aby zvýšili svoju vnímavosť na minimalistické detaily a udržali svoju pozornosť aj na miestach, ktoré im prechádzajú tak trochu za hranicu. Na konci workshopu performeri objavia, koľko pohybu je potrebné použiť v ich individuálnej tvorbe.


Róbert Suchý, MA vyštudoval bakalárske štúdium na Dance and movement studies na University of Derby a magisterské štúdium na Trinity Laban. Je držiteľom certifikátu Mindfulness meditation teacher. Pôsobil ako hosťujúci lektor na University of Derby. Ako performer tancoval a hýbal sa napriklad pre MCDC, Transition Dance Company ale aj seriály Hra o tróny, Prstene moci, The Frankenstein Chronicles. Vlastnú tvorbu predstavil aj na International Butoh festival Amsterdam a na 20. výročí Butó v Londýne. Žije a pôsobí v Londýne.

praktické informácie:
miesto: Pustovňa pre umenie, Hontianske Trsťany 22
harmonogram: sobota, nedeľa: 10:00-13.00, 14:00-17.00
súčasťou workshopu je verejná performance lektora v sobotu večer
voda a drobné občerstvenie zabezpečené
účastnícky poplatok: 70€ (regular), 55€ (s prihlásením a vyplatením do 15.8.2024)
ubytovanie: možnosť ubytovania v obci – bližšie informácie doplníme
prihlášky posielajte na pustovnapreumenie@gmail.com

Workshop Ritournelle
lektori Anaïs Héraud-Louisadat a Till Baumann
26.-27.10.2024

Ako môže slovo vytvoriť priestor? Ako môže byť slovo stelesnené? Otvoríme priestor pre osobnú a kolektívnu experimentáciu medzi telesnou praxou, procesom písania a prácou s rôznymi materiálmi.

“Predmet môjho umeleckého záujmu je založený na princípe la Ritournelle. Ritournelles ma fascinujú tým, ako stierajú hranice medzi hlbokou intimitou a expresiou, aj pre svoju bytostne performatívnu logiku. Moje performancie Ritournelle skúmajú konkrétny vzťah medzi materiálom, slovami a skúsenosťou.

„Ritournelle“ je francúzsky termín, ktorý označuje malé frázy, často melodické, ktoré sa opakovane otáčajú. Ritournelle majú veľmi blízko k hudobnému princípu slučiek. Často sa spievajú okrem iného v kontextoch rituálov, detských piesní, reklám alebo politických hesiel na demonštráciách. Ich spievaním spevák(ci) vytvára(jú) dočasný prechodný priestor stretnutia medzi vnútorným a vonkajším svetom, alternatívnu realitu. Spevák Ritournelle sa stáva „aktivátorom“; slová sú skôr prostriedkom než posolstvom. La Ritournelle je ready-made: rámcuje sa znova a znova – a práve tu sa začína môj umelecký záujem.
Podľa Deleuza a Guatarriho dieťa spievajúce ritournelle spieva v tme a s každým novým krokom do divočiny a neznáma ho istí vzor piesne, vďaka ktorému sa cíti ako doma. Vták spieva ritournelles a kladie tak značky, ktoré označujú jeho teritórium. Vo svojom predstavení Ritournelle skúmam, ako môj hlas, slová, ktoré vyslovujem, a moja interakcia s materiálom ovplyvňujú moje telo a emócie, ako aj emócie publika. Jadrom práce je emocionálne zdieľanie s publikom, ktoré sa stáva prvkom prechodného priestoru.

Do svojho výskumného procesu pravidelne pozývam zvukového umelca Tilla Baumanna. Repetitívny charakter la Ritournelle sa odráža v hudobnom princípe loopingu. Ritournelle aj slučky spája ich špirálovitá štruktúra, nepretržitá rytmickosť a dynamický pohyb smerom k neznámym územiam zvuku, textu a akcie. Pomocou telesnej akcie aj akustických zvukov z nájdených predmetov a hlasu organizovaných živým elektronickým loopingom a efektmi sme rozvíjali a predvádzali náš koncept zvukových obrazov v rôznych kontextoch. Navrhujem, aby sme sa s týmto spolupracovníkom podelili o jednu fázu môjho výskumu s cieľom ďalej skúmať performatívnosť Ritournelles.”
Anaïs Héraud-Louisadat

Umelecké duo Héraud/Baumann spolupracuje a vystupuje od roku 2012. Celý výskum spojený s projektom a metódou Ritournelle je od prvopočiatku ovplyvnený ich kolaboráciou a dodnes ho spoločne prezentujú. Prvýkrát tento koncept rozvinula Anaïs Héraud-Louisadat v roku 2014 v rámci rezidencie vo Fínsku. S vyvinutou metódou dodnes vystupuje a ďalej skúma jej performatívnosť, pričom vystupuje na mnohých medzinárodných festivaloch a v inštitúciách, ako sú NoMadhouse Festival, Helsinki; Theater Discounter, Berlín; Goethe Institut Rotterdam; Amerika-Gedenkbibliothek, Berlín, Post Galerie, Kaunas; ACTUS 4, Liege; Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Berlín; Boceto Lab, San Salvador a ďalšie. Žijú a pôsobia v Berlíne.
https://heraudbaumann.com/

praktické informácie:
miesto: Divadlo K, Palackého 5, Bratislava
harmonogram: sobota 26.10. performance, nedeľa 27.10. workshop
Účasť na workshope nevyžaduje žiadne divadelné ani umelecké skúsenosti, vítané je každé osobné a umelecké zázemie. Radi uľahčíme účasť osobám so špeciálnymi potrebami.
Ďalšie informácie doplníme čoskoro.

Projekt Transformácia 2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.